Co je příspěvek na zvláštní pomůcku?

Příspěvek na zvláštní pomůcku je jednorázová peněžitá dávka určená osobám se zdravotním postižením trvajícím déle než jeden rok. 

Pro koho je příspěvek na speciální pomůcku určen?

O příspěvek si mohou zažádat osoby s postižením jako je těžká vada nosného nebo pohybového ústrojí, těžké postižení zraku či sluchu, postižení interní povahy způsobující těžké omezení pohyblivosti a těžká demence s neschopností chůze nebo provázená geriatrickou křehkostí a imobilitou. 

Na jaké zvláštní pomůcky je a není možné přispět?  

Může se jednat například o schodišťové plošiny, schodišťové sedačky, zvedací systémy, kamerové lupy nebo třeba bezbariérovou úpravu bytu.

Zvláštní pomůckou může být podle platné legislativy také motorové vozidlo, nebo vodící pes. Dávku naopak Úřad práce ČR nemůže poskytnout na zdravotnické prostředky, plně nebo částečně hrazené ze systému veřejného zdravotního pojištění, nebo ty, které žadateli zapůjčila zdravotní pojišťovna. 

 

 

Podmínky pro poskytnutí příspěvku:

V případě většiny pomůcek musí být žadatel starší jednoho roku. U žádostí týkajících se pořízení motorového vozidla, schodolezu, zvedacích plošin, schodišťových sedaček, stropních zvedacích systémů nebo bezbariérové úpravy bytu, pak musí být žadateli více než 3 roky. Pokud bude klient žádat o příspěvek na vodícího psa, je zákonem stanovena věková hranice 15 let. 

Výše příspěvku 

Zákon rozlišuje, zda se jedná o pomůcky do hodnoty nižší, nebo přesahující částku 10 000 Kč. 

U pomůcky s cenou nižší než 10 000 Kč, stát přispívá pouze tehdy, pokud je příjem žadatele a všech společně posuzovaných osob nižší, než 8 násobek životního minima. U příspěvku v této cenové hladině je spoluúčast 1 000 Kč.

U pomůcek s cenou vyšší než 10 000 Kč, je maximální výše příspěvku 350 000 Kč. V případě, že se jedná o pořízení svislé, nebo šikmé schodišťové plošiny je příspěvek navýšen na 500 000 Kč. V tomto případě je spoluúčast žadatele 10% z ceny. Jestliže žadatel prokazatelně nemá tolik prostředků, může požádat ÚP o její snížení, minimálně však 1 000 Kč.  

Lze zažádat i o příspěvek na motorová vozidla.V tomto případě je maximální výše příspěvku 200 000 Kč a snižuje se s příjmem žadatele, minimální výše dávky je 100 000 Kč.

Limity 

Součet všech příspěvků na zvláštní speciální pomůcky nesmí ve lhůtě 60 po sobě jdoucích měsíců (5 let) přesáhnout částku 800 000 Kč (v případě schodišťové plošiny 850 000 Kč). 

Kde podat žádost na příspěvek? 

Žádost o příspěvek na speciální pomůcku můžete podat na kontaktním pracovišti Úřadu Práce ČR, podle místa trvalého pobytu žadatele. Žádost podává osoba se zdravotním postižením, v případě nezletilého dítěte je podána zákonným zástupcem a  za klienty s omezenou svéprávnosti jeho opatrovník. 

Máte dotaz? Kontaktujte nás!

 

 

schéma financování příspěvku na zvláštní pomůcku

Jak probíhá vyřízení žádosti? 

Žadatel musí na příslušném pracovišti ÚP podat řádně vyplněnou žádost, se všemi osobními a dalšími požadovanými údaji, včetně  svého kontaktu. Žádost lze podat několika způsoby:  

  1. Elektronicky pomocí identity občana  (bankovní identitu, e-občanka, mobilní klíč eGovernment, NIA ID),
  2. Pomocí datové schránky
  3. Email s elektronickým podpisem
  4. Vytištěný formulář s vlastním podpisem odeslaný poštou
  5. Vytištěný formulář s vlastním podpisem  odevzdaný osobně na podatelně příslušného ÚP
  6. Emailem s osobním potvrzením na pracovišti příslušeného ÚP

K žádosti se lékařská zpráva pacienta nepřikládá, lékařské zprávy jsou podstatné až ve fázi posuzování zdravotního stavu žadatele, kdy s nimi pracuje pouze posudkový lékař. Posudkový lékař OSSZ sám vyzve ošetřujícího lékaře žadatele uvedeného v žádosti o dodání podkladů k posouzení. Posudkový lékař zároveň písemně informuje samotného žadatele, že i on může ve stanovené lhůtě dokládat lékařské zprávy. 

V praxi to tedy znamená, že žadatel podá žádost na příspěvek příslušeném ÚP. Ten  přijetím žádosti zahajuje správní řízení. Poté ÚP zašle příslušné OSSZ žádost o posouzení zdravotního stavu žadatele. Posudkový lékař OSSZ na základně podkladů od ošetřujícího lékaře a dodaných zpráv zpracuje posudek. Zpracovaný posudek je následně posudkovým lékařem skrze OSSZ odeslán zpět na ÚP, která žádost přijala. Zdravotní posudek je pro ÚP jeden ze stěžejních podkladů, který rozhoduje o přiznání příspěvku.  

Jakmile má ÚP od OSSZ zpět zdravotní posudek od lékaře, rozhodne UP o přiznání, nebo nepřiznání dávky a její výši.  U příspěvku o zvláštní pomůcku ÚP vyhodnocuje i další informace, např. zda jde o zvláštní pomůcku v základním provedení a splňuje podmínku nejmenší ekonomické náročnosti, zda je u některých pomůcek doložen souhlas s vlastníkem nemovitosti, zda klient může vůbec pomůcku využívat, výše spoluúčasti atd. 

Např. Před instalací šikmé schodišťové plošiny pro handicapované v bytovém domě musí s instalací plošiny souhlasit jak majitel/majitelé objektu, tak i všichni nájemníci, kteří zde mají trvalé bydliště, ale např. I hasiči, které zajímá zejména využití schodiště jakožto únikové cesty při krizových událostech, které by mohla plošina zablokovat. 

Jak získat státní příspěvek na nákup bezbariérových pomůcek? Získejte od státu až 90% ceny nákupu bezbariérového řešení ALTECH

 

Jak se řeší rozdílné ceny pomůcek? 

U některých druhů pomůcek musí žadatel dodat alespoň 2 návrhy řešení pro odstranění dané bariéry, včetně ceny. Obecně se vybírá taková varianta řešení, která má nejmenší ekonomické náklady. Žadatel si může vybrat i dražší variantu řešení jeho problému, nicméně si musí sám doplatit rozdíl mezi nabídkami. 

Co když bude potřeba v žádosti něco doplnit nebo upravit? 

Pokud bude potřeba v žádosti cokoliv doplnit nebo upravit, zaměstnanci ÚP žadatele sami osloví prostřednictvím telefonu, emailu, nebo písemnou výzvou.  

Jak probíhá vyplacení příspěvku? 

Příspěvek je vyplacen buď vyplacen na účet, který si příjemce zadal do žádosti, nebo poštovním poukazem.  

Příspěvek na zvláštní pomůcku lze čerpat i zpětně, na pomůcku který byla zakoupena v průběhu 12 kalendářních měsíců před podáním žádosti, nebo je oprávněná osoba povinna využít tohoto příspěvku do 3 měsíců od jeho vyplacení. 

Jaké jsou podmínky využívání příspěvku a pomůcek, které za něj byly nakoupeny? 

Dostane-li žadatel příspěvek na speciální pomůcku, má (mimo jiné) zákonem danou povinnost pomůcku vlastnit a užívat. U většiny speciálních pomůcek se jedná o lhůtu 5 let, u motorových vozidel se však jedná o lhůtu 7 let.  

Pokud osoba přestane tuto pomůcku využívat, je povinna vyplacený příspěvek, nebo jeho poměrnou část vrátit. 

To je důležité právě u vozidel, kde je důležitá lhůta používání 7 let. Z důvodu nutnosti používání vozidla po poměrně dlouhou dobu, je mnohem vhodnější si pořídit nové vozidlo, které se upraví. Pokud by si žadatel koupil starší vozidlo, které by si upravil a např. po 4 letech by vozidlo již nebylo schopno služby, musel by žadatel část příspěvku na vozidlo vrátit. 

Máte dotaz k příspěvku na zvláštní pomůcky?

Kontaktujte nás, je to zdarma a bez závazků!

Napište nám